ministerka

Македонија

Почина поранешната министерка за надворешни работи Илинка Митрева

Орце Костов
Почина поранешната министерка за надворешни работи Илинка Митрева, објави СДСМ. „ Искрено сочувство до семејството на прерано починатата Илинка Митрева, поранешна пратеничка од редовите на
Свет

Оставка на естонската министерка за образование, со службен автомобил ги носела децата на училиште

А1он
Естонската министерка за образование, Маилис Репс, денеска поднесе оставка на функцијата по медиумските извештаи дека користела државно возило и возач за да ги нoси своите
Свет

Белгиската министерка за здравство се појави во Парламентот со необична маска

А1он
Белгиската министерка за здравство Меги де Блок во вторникот во Парламентот носела необична заштитна маска за лице на која е отпечатен нејзиниот лик, со која
Економија

Јужнокорејската министерка за трговија е кандидатка за директор на СТО

А1он
Јужнокорејската министерка за трговија Ју Мунг-хе денеска ја објави својата кандидатура за лидерската функција  во Светската трговска организација (СТО), а евентуалниот избор ќе ѝ обезбеди
Регион

Скандал во српското собрание-Долен веш и физички напад на радикалите на министерката Зорана Михајловиќ

А1он
Дискусијата за измените на Законот за планирање и изградба во српскиот парламент денес протекна на работ на инцидент и физичка расправија меѓу пратениците на Српската
Свет

Поранешната министерка за туризам на Романија приведена во Костарика

Поранешната министерка за туризам на Романија, Елена Удреа е проведена во Костарика врз основа на меѓунардона потерница издадена од романските власти. Заедно со Удреа е
Македонија

Царовска: Во време на ВМРО-ДПМНЕ се кратеше и доцнеше социјалната помош

Министерката Мила Царовска во одговор на пратеничко прашање го обвини ВМРО-ДПМНЕ дека за време на нивното владеење исплаќале 11 наместо 12 пати социјална помош секоја