mej

Свет

Меј: Вечерва сакам разговори со парламентарците за Брегзит

А1он
Британската премиерка Тереза Меј нагласи вечерва во Парламентот дека ги повикала лидерите на парламентарните партии да одржат состанок за да се обидат да најдат излез
Свет

Британскиот Парламент ѝ изгласа доверба на премиерката Тереза Меј

А1он
Пратениците во британскиот Парламент изгласаа денеска доверба на конзервативната премиерка Тереза Меј и покрај тоа што ден претходно нејзиниот план за Брегзит претрпе историски пораз.
Свет

Британскиот Парламент гласаше против договорот за Брегзит на Меј

А1он
Британската премиерка Тереза Мај доживеа пораз на клучното парламентарно гласање за нејзиниот договор со кој Велика Британија треба да ја напушти Европската унија. Со убедливо
Свет

ВО ЖИВО: Ќе обезбеди ли Тереза Меј мнозинство за Брегзит?

А1он
Почна гласањето во Долниот дом на британскиот Парламент за спогодбата за брегзит на премиерката Тереза Мај. Резултатите од гласањето треба да бидат објавени околу 22
Свет

До моментот – 47 пратеници се „за“ и 128 „против“ за договорот за Брегзит на Меј

А1он
Четириесет и седум пратеници изјавиле до моментот дека ќе го поддржат договорот на премиерката Тереза Меј за Брегзит. Сто дваесет и осум од кои 39
Свет

Меј предупредува на можна катастрофа за државата ако не биде прифатен нејзиниот предлог за напуштање на ЕУ

А1он
Британската премиерка Тереза Меј ги предупреди пратениците дека евентуално отфрлање на нејзиниот предлог за напуштање на Европската унија би имало катастрофални последици за државата. Меј
Македонија

Меј: Гласањето за Договорот од Преспа историски момент за Македонија

А1он
Позитивното гласање за Преспанскиот договор е историски момент за Македонија. Честитки до македонскиот Парламент и до Владата на премиерот Зоран Заев, напиша денеска на Твитер
Свет

Мнозинството британски конзервативци против договорот за Брегзит на Меј

А1он
Обидите на британската премиерка Тереза Меј за усвојување на поситгнатиот договор за Брегзит од страна на Парламентот во Лондон, денеска добија нов удар, откако беа
Свет

Меј го скрати божиќниот одмор на нејзиниот Кабинет и свика вонредна седница на 2 јануари за Брегзит

А1он
Британската премиерка Тереза Меј го прекина божиќниот одмор на членовите на нејзината Влада и објави дека ќе ги повика на вонредна седница на 2 јануари
Свет

Лидерот на британските лабуристи достави предлог за симболично гласање недоверба на премиерката Тереза Меј

А1он
Лидерот на британската Лабуристичка партија Џереми Корбин до Парламентот поднесе предлог за симболично гласање недоверба на британската премиерка Тереза ​​Меј поради тоа што не го