Меј: Гласањето за Договорот од Преспа историски момент за Македонија

Од:

Позитивното гласање за Преспанскиот договор е историски момент за Македонија. Честитки до македонскиот Парламент и до Владата на премиерот Зоран Заев, напиша денеска на Твитер британската премиерка Тереза Меј.

Македонското Собрание вчера со двотретинско мнозинство од 81 пратеник ги усвои уставните измени, кои произлегуваат од Договорот од Преспа за решавање на спорот за името. Македонската страна ја исполни својата обврска од договореното, а сега на потег е грчкиот Парламент да го ратификува Договорот, со што ќе се отвори патот за интегрирање на земјава во ЕУ и НАТО.

Би можело да ве интересира

Одобрен законот за излегување од ЕУ: Завршува Брегзит

А1он

Каракамишева бара да се поништи Договорот од Преспа и сите акти потпишани од Талат Џафери

А1он

Велика Британија го намали нивото на опасност од тероризам

Иран и Велика Британија размениле документи за ослободување на нафтениот танкер „Грејс 1“

Меркел: Ја почитувам одлуката на Меј

Ана Ололовска

Меј: Апсењето на Асанж покажува дека никој не е над законот