Меј: Гласањето за Договорот од Преспа историски момент за Македонија

Од:

Позитивното гласање за Преспанскиот договор е историски момент за Македонија. Честитки до македонскиот Парламент и до Владата на премиерот Зоран Заев, напиша денеска на Твитер британската премиерка Тереза Меј.

Македонското Собрание вчера со двотретинско мнозинство од 81 пратеник ги усвои уставните измени, кои произлегуваат од Договорот од Преспа за решавање на спорот за името. Македонската страна ја исполни својата обврска од договореното, а сега на потег е грчкиот Парламент да го ратификува Договорот, со што ќе се отвори патот за интегрирање на земјава во ЕУ и НАТО.

Би можело да ве интересира

Велика Британија го укинува карантинот за патниците од 75 земји

А1он

Раб: Велика Британија нема да ги напушти граѓаните на Хонг Конг

А1он

ВИДЕО: Џонсон преку нова програма ќе ја спасува Британската економија од последиците на коронавирусот

Горјан Грнчаровски

Тони Блер предупреди за нова „Студена војна“ во светот

Горјан Грнчаровски

Во Велика Британија се отстрануваат уште три споменици кои се поврзуваат со расизам

А1он

Британија е втора земја во светот со повеќе од 40.000 смртни случаи од коронавирус

А1он