lokalni2021

Македонија

Тони Михајловски ќе се „бори“ за градоначалничката функција во Куманово, ВМРО-ДПМНЕ објави дел од кандидатите

А1он
ВМРО-ДПМНЕ на последната седница на Централниот Комитет усвои нови кандидати за градоначалници за претстојните локални избори. Главната карактеристика е што огромно мнозинство се млади, некомпромитирани
Македонија

„Шанса за Центар“ ја објави целосната листа на кандидати за советници

А1он
Граѓанската иницијатива „Шанса за Центар“ успеа да ја добие потребната поддршка за учество на претстојните локални избори со својата листа на кандидати за советници за
Македонија

Се поизвесно дека Алијанса за Албанците и Алтернатива ќе одат со ВМРО-ДПМНЕ за локалните, имаат услови за поддршка на кандидат за Град Скопје

Кристијан Ландов
Алијанса за Албанците и Алтернатива преговара со сите политички партии за настап на претстојните локални избори, иако е извесно дека ќе настапат заедно со ВМРО-ДПМНЕ.
Македонија

Шанса за Центар: Ги освоивме потребните потписи, одиме на избори

А1он
Од граѓанската иницијатива Шанса за центар велат дека ги собрале потребните потписи за да учествуваат на локалните избори. „Може да продолжите на истото место да
Македонија

(ВИДЕО) Разрешената Ана Петровска е кандидат за градоначалник на Скопје: Можеме да ги направиме промените

Кристијан Ландов
Разрешената директорка на Инспекторатот за животна средина, Ана Петровска ќе биде кандидат за градоначалник на Град Скопје. Таа ќе биде независен кандидат од „Зелен хуман
Македонија

Зелен хуман град почнува со собирањето потписи за нивните листи на претстојните локални избори

А1он
Граѓанската иницијатива „Зелен хуман град“ од денеска официјално го почнува процесот за собирање потписи за нивната независна листа за претстојните локални избори. -Новина е тоа
Македонија

Почнува собирањето потписи за независни листи на локалните избори

А1он
Постапката за собирање потписи на избирачите за кандидирање на локалните избори почнува денеска согласно Роковникот на Државната изборна комисија, а завршува на 30 август на
Македонија

Познати имињата од ВМРО-ДПМНЕ за градоначалници на Велес, Штип, Неготино, Прилеп, Охрид…

Кристијан Ландов
Членовите на Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ потврдиле околу 40 кандидати за градоначалници на престојните локални избори, дознава „А1он“. Дел од нив ќе се кандидати во
Македонија

Кандидати на ВМРО-ДПМНЕ: Две жени и четворица мажи можни кандидати за градоначалници во скопски општини

Кристијан Ландов
Уште пет имиња на истакнати партиски членови, но и лица кои ќе бидат претставени како независни кандидати кружат во јавноста како кандидати за градоначалници од
Македонија

Експратеникот Стојкоски можен кандидат за градоначалник на Ѓорче Петров од ВМРО-ДПМНЕ

Експратеникот Александар Стојкоски е можен кандидат на ВМРО-ДПМНЕ за градоначалник на Ѓорче Петров, дознава „А1он“. Како носител на листата за советници се споменува името на