lokalni2021

Македонија

Раководството на ДУИ ги утврдува кандидатите за градоначалници

А1он
На состанок кој е во тек, раководството на политичката партија Демократска унија за интеграција ги разгледува предлозите за кандидатите за градоначалници и листите за општинските
Македонија

Стасаа првите 200 уреди за биометриска идентификација на гласачи, се интензивираат подготовките за локалните избори

А1он
Деновиве се интензивираат подготовките за локалните избори на 17 октомври. Државната изборна комисија (ДИК) веќе ги презеде од германската компанија „Дермалог“ првите 200 уреди за
Македонија

Горан Герасимовски за Центар, Оливер Илиевски за Куманово, СДСМ објави уште 17 кандидати за градоначалници

Маја Илиевска-Пачемска
Генералниот секретар на СДСМ Љупчо Николовски попладнево соопшти уште 17 кандидати за градоначалници од СДСМ на претстојните локални избори. Во Куманово кандидат за градоначалник е
Македонија

На полноќ истекува рокот за собирање потписи за независни кандидатури на локалните избори

А1он
На полноќ завршува рокот за собирање потписи за независни кандидатури за градоначалници и советници за локалните избори закажани на 17 октомври. За овие избори има
Македонија

Арсовска ги собра потписите за кандидатурата за градоначалничка на Град Скопје

А1он
Независната кандидатка за градоначалничка на Град Скопје, Данела Арсовска вечерва на Фејсбук објави дека ги собрала потребните потписи за нејзината кандидатура. Таа заблагодарувајќи им се
Македонија

ДИК: Досега 15 независни кандидати за градоначалници ги собрале потребните потписи

А1он
Државната изборна комисија (ДИК) на денешната 17. седница соопшти дека досега 15 независни кандидати за градоначалници ги собрале потребните потписи за учество на локалните избори,
Македонија

СДСМ утврди уште неколку кандидати за градоначалнци, имињата ќе ги објави во текот на денов

А1он
Извршниот одбор на СДСМ доцна синоќа утврди уште неколку нови кандидати за градоначалници, кои, како што се наведува во партиското соопштение, ќе бидат објавени во
Видео Македонија

ВИДЕО: Жика Стојановски ќе бара петти мандат за градоначалник на Илинден, собрал потписи за независна кандидатура

Маја Илиевска-Пачемска
Сегашниот градоначалник на Општина Илинден Жика Стојановски, од жителите ќе побара поддршка за петти мандат, но овој пат, не како кандидат од ВМРО-ДПМНЕ туку како
Македонија

Се интензивираат подготовките за локалните избори, почнува увидот во Избирачкиот список

А1он
Јавниот увид на Избирачкиот список за локалните изборите почнува денеска и ќе трае до 9 септември. Државната изборна комисија (ДИК) од денеска на увид ја
Македонија

ДИК: Собрани потписи за четири независни кандидатски листи, рокот е до 30 август во 24 часот

А1он
Во подрачните одделенија и канцеларии на Државната изборна комисија (ДИК) заклучно до вчера собрани се потписите за четири независни советнички листи за локалните избори што