ВИДЕО: Жика Стојановски ќе бара петти мандат за градоначалник на Илинден, собрал потписи за независна кандидатура

Од:

Сегашниот градоначалник на Општина Илинден Жика Стојановски, од жителите ќе побара поддршка за петти мандат, но овој пат, не како кандидат од ВМРО-ДПМНЕ туку како независен кандидат.

Тој денес извести дека е потврден како независен кандидат откако ги собрал потребните потписи.

„Со силна поддршка од жителите на Општина Илинден и бизнис секторот, мојата кандидатура како независен кандидат за градоначалник на Општина Илинден е потврдена. За само неколку часа собрани се повеќе од потребниот број потписи во канцеларијата на Државната изборна комисија“, вели градоначалникот Стојановски.

Тој е градоначалник на Општина Илинден од 2005 година и сите досегашни мандати ги доби како кандидат на ВМРО-ДПМНЕ. Ги собра потписите за независна градоначалничка кандидатура, откако ВМРО-ДПМНЕ не го поддржа.

Би можело да ве интересира

ДИК одлучува по приговори од вториот круг на изборите за градоначалник на Дебар

Ана Ололовска

Избори за градоначалник на Дебар: Дука од ДУИ – 4.291 глас, Поцеста од АА/А – 4.153

А1он

Хекуран Дука го победи Беким Поцеста во Дебар за 138 гласа

Катерина Ѓуровски

Дука прогласи победа во Дебар

Ана Ололовска

Во Дебар затворени гласачките места

Ана Ололовска

Во Дебар се зголемува излезноста на гласачите

Ана Ололовска