koronavirus svet

Свет

Секој десетти човек на планетата може да се зарази со коронавирус, според нови проценки

А1он
Директорот на Светската здравствена организација (СЗО) за итни ситуации, доктор Мајкл Рајан, денеска изјави дека, според неговите најдобри проценки, приближно еден од десет луѓе низ
Свет

Дневен преглед на состојбата со пандемијата: речиси 34 милиони заразени ширум светот

А1он
Скопје, 30 септември 2020 (МИА) – Според последните податоци, досега во светот 33.951.767 лица биле заразени со новиот коронавирус. Како резултат на Ковид-19, починале 1.014.644
Свет

Германски експерт: Карантинот не е решение, владите да не подлегнуваат на масовната хистерија

А1он
Најпознатиот германски виролог, Хендрик Штрек, директор на Институтот за вирологија на Универзитетот во Бон, остро се спротивстави на враќањето во карантинот како решение за новиот
Свет

СЗО: Коронавирусот може да одземе два милиони животи пред да стигне вакцината

А1он
Бројот на смртни случаи од новиот коронавирус може да достигне два милиона пред успешната вакцина да почне со широка употреба, изјави денеска висок претставник на
Свет

Над 20 милиони луѓе во светот досега оздравеле од Ковид-19

А1он
Според последните податоци, во светот со новиот коронавирус до сега се заразиле вкупно 28.181.504 лица. Од нив починале 910.858 пациенти, а излекувани се 20.214.600 луѓе.