koronavirus svet

Свет

Оксфорд: Имунитетот на коронавирусот трае најмалку шест месеци

А1он
Имунитетот кој го создава човечкото тело откако ќе се избори со инфекција со коронавирусот трае најмалку шест месеци, соопштија денес научниците од универзитетот Оксфорд. Тие
Свет

Речиси 1.34 милиони луѓе во светот починаа од Ковид-19, над 55 милиони заразени

А1он
Од почетокот на пандемијата на коронавирусот, во светот починале 1.339.130 луѓе, заразени се 55.614.470, а излекувани од инфекцијата се 35.645.800 пациенти. Бројот на заразените не
Свет

Во светот денеска 581.000 нови ковид-случаи, најмногу досега во еден ден

А1он
Во последните 24 часа во светот се потврдени 581.000 нови случаи на коронавирус, што е највисок дневен биланс од почетокот на пандемијата, соопшти Светската здравствена
Свет

Повеќе од 45 милиони заразени со коронавирусот во светот

А1он
Бројот на заразени со коронавирусот во светот надмина 45 милиони и сега изнесува 45.207.651 случаи, според податоците на веб-страницата Ворлдометерс. Од почетокот на пандемијата, 1.184.057
Свет

Бројот на излекувани од Ковид-19 во светот надмина 32 милиони

А1он
Бројот на лица излекувани од Ковид-19 во светот надмина 32 милиони, според податоците на веб-страницата „Ворлдметер“ („Worldometers”). Досега, 32.052.614 пациенти биле излекувани од коронавирус во
Свет

Бројот на новозаразени во Европа скокна 44 отсто за една недела

А1он
Бројот на нови случаи на заразени со коронавирусот во Европа се зголеми за 44 отсто за една недела. Голем број држави продолжуваат да ги засилуваат
Свет

Над 40 милиони заразени и 1.1 милион починати во светот од почетокот на пандемијата

А1он
Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразени 40.462.338 луѓе. Од последици од Ковид-19 починале 1.120.715 пациенти, а оздравеле 30.232.844 луѓе. –