СЗО: Коронавирусот може да одземе два милиони животи пред да стигне вакцината

Од:

Бројот на смртни случаи од новиот коронавирус може да достигне два милиона пред успешната вакцина да почне со широка употреба, изјави денеска висок претставник на Светската здравствена организација (СЗО).

– Бројот на смртни случаи за кои зборувате (два милиона луѓе) не е само можен, но за жал е многу веројатен, рече Мајк Рајан, шеф на програмата за итни случаи, на денешниот брифинг на СЗО, одговарајќи на прашање околу проценките за конечниот број жртви од пандемијата.

Вкупниот број на смртни случаи од новиот коронавирус веќе се приближува до еден милион и денеска изнесуваше над 990.000. Досега во светот се заразија преку 32.5 милиони луѓе.

Би можело да ве интересира

СЗО објави публикација со листа на лекови кои треба да се подготват во случај на нуклеарен напад

Извршниот директор на фондацијата Гејтс најави најголем годишен буџет досега

А1он

На 27 јануари седница на СЗО за оправданоста на вонредната здравствена ситуација поради Ковид-19

А1он

СЗО: Порастот на заразени во Кина не би требало да има поголемо влијание врз Европа

А1он

СЗО бара од Кина точни и реални податоци за заразени со коронавирусот

СЗО: Климатските промени ја поттикнуваат колерата низ светот

Ана Ололовска