knizevnost

Свет

Агата Кристи била надгледувана од МИ5 поради еден шпионски роман

А1он
Најпознатата британска писателка на криминалистички романи Агата Кристи, во текот на Втората светска војна била надгледувана и следена од оперативците на британската контраразузнавачка агенција МИ5.
Култура

Објавена „Mисла и смисла“ на Нове Цветаноски

А1он
Друштвото за издавачка дејност „Македоника“ од Скопје ја објави теориско-есеистичката книга „Мисла и смисла“ на Нове Цветаноски. Книгата содржи над педесет теориски, критички и есеистички
Култура

Хрватскиот амбасадор Крамариќ прв добитник на меѓународната награда „Гоцевата мисла“

А1он
Актуелниот амбасадор на Република Хрватска во Република Македонија Златко Крамариќ е првиот добитник на меѓународната награда за културен натпревар меѓу народите „Гоцевата мисла“ што ја
Култура

„Стале Попов“ за Лидија Димковска и „Ацо Шопов“ за Весна Ацевска

А1он
Лидија Димковска за романот „Резервен живот“ ја доби наградата за проза „Стале Попов“, а Весна Ацевска за стихозбирката „Будност.Лотос“ е годинашен добитник на наградата „Ацо
Култура

Средба на читателите со Лејла Сабит, авторка на „Животот во излог“

А1он
Во книжарницата „Матица ексклузив“ денеска беше организирана средба на читателите со Лејла Сабит, авторка на книгата со колумни и коментари „Животот во излог“. Тоа е
Култура

Благодарници за 22 писатели за половина век членување во ДПМ

А1он
Дваесет и двајца истакнати македонски писатели ќе добијат благодарнци за педесетгодишно членување во Друштвото на писателите на Македонија (ДПМ). Во знак на признателност за вредностите
Македонија

Во Загреб објавен уште еден осврт кон „Дваесет и првиот“

А1он
ВПЕЧАТЛИВИОТ СТИЛ НА РОМАНОТ ОД ТОМИСЛАВ ОСМАНЛИ Книжевната критичарка на хрватскиот портал за култура и уметност Ziher.hr ја објави својата препорака за читање на наградениот