kabul

Свет

Во напад врз џамија во Кабул загинаа најмалку 10 лица

А1он
Во бомбашки напад врз џамија во авганистанската престолнина Кабул за време на синоќешна молитва загинаа најмалку десетмина, вклучувајќи и свештеник, а повредени се 27 лица.
Свет

Германската влада ветува безбедно повлекување во Германија на поранешните авганистански вработени во германската амбасада во Кабул

А1он
Германската влада ветува безбедно враќање во Германија на сите авганистански службеници кои работеле за германската амбасада во Кабул пред да се вратат талибанците на власт
Свет

Во бомбашки напад во Кабул убиен угледен авганистански свештеник

А1он
Во бомбашки напад во Кабул е убиен истакнат талибански свештеник. Тој загинал во својот верски центар во главниот град на Авганистан, соопштија властите. Официјалните лица
Свет

Најмалку осум лица загинаа, а над 20 се повредени во експлозија во Кабул

А1он
Најмалку осум лица загинаа, а 22 се повредени во денешната експлозија на бомба на популарна шопинг улица во Кабул, соопштија болнички службеници и очевидци. Бомбата
Свет

Најмалку едно лице загина при експлозија на бомба во Кабул

А1он
Најмалку едно лице загина, а тројца се повредени при вчерашната експлозија на бомба поставена во комбе во Кабул, соопштија авганистанските власти. Засега никој не презел
Свет

Шестмина повредени во напад со рачна бомба врз најголемата џамија во Кабул

А1он
Рачна бомба денеска била фрлена врз најголемата џамија во Кабул, додека верниците биле на попладневна молитва, при што се повредени најмалку шест лица, соопшти локалната
Свет

Миленичиња на дипломати и војската на САД, најпосле го напуштија Кабул и летаат за Ванкувер

А1он
Пет месеци откако Американците го напуштија Авганистан, речиси 300 животни кои останаа во Кабул, најпосле се ставени во изнајмен руски транспортен авион Иљушин-76, кој во