kabul napad

Свет

Во напад врз џамија во Кабул загинаа најмалку 10 лица

А1он
Во бомбашки напад врз џамија во авганистанската престолнина Кабул за време на синоќешна молитва загинаа најмалку десетмина, вклучувајќи и свештеник, а повредени се 27 лица.
Свет

Најмалку едно лице загина при експлозија на бомба во Кабул

А1он
Најмалку едно лице загина, а тројца се повредени при вчерашната експлозија на бомба поставена во комбе во Кабул, соопштија авганистанските власти. Засега никој не презел
Свет

ИД презеде одговорност за ракетниот напад кон аеродромот во Кабул

А1он
Џихадистичката група Исламска Држава презеде одговорност за денешниот ракетен напад кон аеродромот во авганистанскиот главен град Кабул. – Војниците на калифатот истрелаа шест ракети кон
Свет

„Исламска држава“ ја презеде одговорноста за ракетниот напад во Кабул

А1он
Џихадистичката група „Исламска држава“ ја презеде одговорноста за ракетниот напад во густо населените зони на авганистанскиот главен град Кабул, при што загинаа најмалку осум лица.