jugohrom

Економија

ВИДЕО: „Југохром“ нема да почне со работа додека не бидат ставени филтрите

А1он
Фабриката „Југохром“ во Тетово нема да биде пуштена додека не се постават филтрите за отпрашување, потврдија денеска премиерот Зоран Заев и вицепремиерот за економски прашања
Македонија

Макрдаули: „Југохром“ се обврза да постави филтри, наша задача е да ги провериме

А1он
Согласно задачите кои ги има добиено во рамки на оперативниот план, компанијата „Југохром“ се обврза да ги постави филтрите. Нашата задача како Министерство за животна
Видео Економија

ВИДЕО: Менаџментот на „Југохром“ најавува рестартирање на комбинатот во ноември

А1он
По средбата со заменик-претседателот на Владата задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев, менаџментот на „Југохром“ најавува дека до ноември ќе бидат ставени филтрите на печките
Економија

Анѓушев на средба со претставници на Југохром: Приоритет е Југохром да се рестартира и да работи во согласност со еколошките стандарди

А1он
Заменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања д-р Кочо Анѓушев оствари средба со претставници на менаџментот и синдикалната организација на Југохром Алшар и со
Економија

Анѓушев: Решението за „Југохром“ со внимавање и на екологијата и на економијата

А1он
Вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев вели дека е оптимист за наоѓање решение за комбинатот „Југохром“ со кое ќе се внимава и на здравјето на
Економија

Синдикатот на „Југохром“ бара средба со Заев, во спротивно најавува протетси пред Владата

А1он
Синдикалната организација на комбинатот Југохром од Јегуновце најавува протести пред Владата доколку до крајот на неделава не оствари средба со премиерот Зоран Заев во однос
Македонија

Макрадули: Југохром ќе почне со работа кога ќе ги исполни стандардите за животна средина

А1он
Се додека Југохром не ги исполни условите и не се вложи во заштитата на животната средина не треба да работи, беше дециден денеска заменик-министерот за
Македонија

„Екогерила“: Двојно намален бројот на болни деца по затворањето на „Југохром“

А1он
Бројот на болни деца со распираторни болести во Полошкиот Регион двојно се намалил по затворањето на фабриката „Југохром“ минатата година. Ако во 2015 година бројот
Видео Економија

ВИДЕО: „Југохром“ ќе почне да работи во мај или јуни догодина, потпишан Меморандум за разбирање со Владата

А1он
„Југохром“ од Јегуновце треба да почне со работа кон крајот на мај или почетокот на јуни наредната година, со поставен филтер за отпрашување на печките
Економија

Потпишување меморандум за рестартирање на „Југохром“

А1он
Во Владата денеска ќе биде потпишан меморандум за разбирање за рестартирање на „Југохром“. Целта е, како што соопшти владината прес-служба, придонес во изнаоѓањето решение за