izbori

Македонија

Абдулаким Адеми шеф на изборниот штаб на ДУИ

А1он
Демократската Унија за интеграција во партиското седиште на ДУИ во Мала Речица одржува централно претседателство на кое се расправа за подготвоките за локалните избори. Портпаролот
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ со анкети избира кандидат за градоначалник на Охрид.

А1он
Десеттина личности за кандидати за градоначалници повторно им беа понудени на охриѓани во спроведената телефонската анкета викендов. Помеѓу потенцијалните кандидати од ВМРО-ДПМНЕ, во анкетата се
Македонија

Руфи Османи: Ќе ги поддржиме кандидатите од опозицијата каде македонците се мнозинство

А1он
Претседателот на РДК и градоначалник на Гостивар, Руфи Османи за А1 изјави дека актуелниот струшки градоначалник „Рамиз Мерко е синоним за криминализација во Струга“. „Сите
Македонија

Дијаспората да гласа преку пошта – бараат невладините

А1он
Институтот за истражување на политики и добро владеење денеска презентираше анализа, врз основа на која препорачува да се измени спроведувањето на изборите во дијаспората. Според
Македонија

Жерновски кандидат на опозицијата во Центар

А1он
Андреј Жерновски ќе биде кандидат на здружената опозиција во битката за градоначалничката фотеља во општина Центар, пишува Фокус. Весникот пишува дека освен лидерот на ЛДП,
Македонија

Седуммина во трка за кандидат на ВМРО-ДПМНЕ во Охрид

А1он
Почна внатрепартиската битка во ВМРО-ДПМНЕ за кандидат на владеачката партија за градоначалник на Охрид. Кој ќе му се спротистави на актуелниот градоначалник Александар Петрески од
Македонија

Од 70 до 100.000 лица нема да гласаат на следните избори

А1он
70.000 граѓани нема да можат да гласаат на следните избори. Според Државната изборна комисија имаат стари документи, но се подобрува снабдувањето на граѓаните со нови
Македонија

Парламентарни избори не се можни на есен?

А1он
Иако претставници на владеачката партија во разговори со претставници на меѓунардоната заедница инсистирале парламентарни избори да се одржат најдоцна на 25 ноември, А1он дознава дека
Регион

Тадиќ и Дачиќ речиси се договорија, владата е при крај

А1он
Лидерот на ДС и СПС, Борис Тадиќ и Ивица Дачиќ постигнале договор на вчерашните разговори за новата владина програма, принципи и управување на економската и