istopolovi brakovi

Регион

(ВИДЕО) Грција, прва православна земја која дозволи истополови бракови – Лидерот на СИРЗА прослави во Геј бар

Анита Петровска Рајковиќ
Грција станува 16-та земја во ЕУ, 37-ма во светот, но Грција стана првата земја со мнозински дел православно население која ги легализираше истополовите бракови. Грчките
Свет

Словенечкиот парламент ги дозволи браковите на истополовите двојки и усвојувањето деца од нив

А1он
Словенечкиот парламент на денешната седница го усвои амандманот со кој се дозволуваат истополови бракови и усвојување деца во истите, по одлуката на Уставниот суд. Словенија
Свет

Куба ги легализираше истополовите бракови

А1он
Куба ги легализираше истополовите бракови, откако граѓаните гласаа за семејниот законик со што се зголемува заштитата на малцинствата на островот, објави денеска Националниот изборен совет