hrvat

Регион

Србија прогласи хрватски дипломат за персона нон грата

А1он
На 20 ноември 2023 година, Министерството за надворешни работи на Република Србија донесе одлука да го прогласи Хрвоје Шнајдер, прв секретар во Амбасадата на Република
Регион

ВИДЕО: Крвав инцидент во автобус во Австрија, Хрват со нож го избоде на спиење возачот-Србин

А1он
Тежок инцидент се случил во српски автобус на релација Дортмунд-Белград, кога на еден паркинг, за време на пауза кај Линц, во Австрија, еден од патниците
Македонија

Хрват со фалсификувани документи влегол во Македонија

Вчера попладне на Аеродромот во Скопје на излез од Р.Македонија се пријавил да патува Л.В.(33) од Р.Хрватска. По извршени проверки  било утврдено дека истиот остварил влез во РМ на 11.09.2018 година, со фалсификувана патна исправа која по негово кажување ја добил од лице во Истанбул, информираат од МВР Се