grad skopje

Македонија

Шилегов: Тендерот за изведба на првата фаза за „Бас рапид транзит“ се очекува да биде распишан до 15 септември

А1он
Во крајна фаза е изработката на тендерската документација за распишување на тендер за изведба на прва фаза за „Бас рапид транзит“, истакна градоначалникот на Град
Македонија

ВИДЕО: Реконструкција на страничното зеленило на „Партизански одреди“ во Карпош

А1он
На барање на жителите на Општина Карпош Градот Скопје ќе го обнови зеленилото на булеварот Партизански одреди, на потегот од крстосницата со улицата Московска до
Македонија

ВИДЕО: Автомобилскиот висечки мост „Љубљанска“ – нов симбол на Скопје, најавија Заев и Шилегов

А1он
Во наредните 18 месеци се очекува да биде готов автомобилскиот висечки мост „Љубљанска“ што ќе ги поврзува улицата „Скупи“ со булеварот „Илинденска“. Овој прв висечки
Македонија

Се отвора Бостание – првата урбана градина во Скопје

А1он
Првата урбана градина во Скопје, сместена во паркот во Ново Лисиче, од денеска ги отвора вратите за посетители. Градината „Бостание“ е работена согласно со проектот
Македонија

Шилегов: Кисела Вода се развива заедно со Скопје

А1он
Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, придружуван од градоначалникот на општина Кисела Вода, Филип Темелковски вечерва беше на маалска средба со граѓаните на Кисела Вода.
Македонија

За четири години набавени повеќе од 130 нови возила – механизација за јавните претпријатија на Град Скопје

А1он
Јавните претпријатија на Град Скопје во изминатите четири години заедно имаат набавено повеќе од 130 нови возила – механизација, целосно со буџетски средства од Град
Македонија

Град Скопје ќе постави девет стреи на пешачки острови низ метрполата

А1он
Со цел намалување на ефектот на „Урбаните топлотни острови“, Град Скопје во соработка со УНДП почнува со реализација на проект за изготвување и поставување заштитни
Македонија

(ВИДЕО) Град Скопје: Со нова иновативна опрема Водно заштитено од пожари

А1он
Скопските пожарникари придружувани од екипи на ЈП „Паркови и зеленило“ денеска изведоа показна вежба за гасење шумски пожар со помош на специјална опрема за гасење
Македонија

Град Скопје: Нема да се рушат објекти во СРЦ „Борис Трајковски“

А1он
Град Скопје ги демантира и отфрла наводите изнесени во денешната прес-конференција на ВМРО-ДПМНЕ, каде истите тврдат дека ќе се рушат дел од објектите во рамки
Македонија

ВИДЕО: Автокоманда и Ченто се спојуваат со велосипедска патека

А1он
Изградбата на новата двонасочна велосипедска патека на булеварот „Александар Македонски“ во општината Гази Баба е во тек. Станува збор за продолжение на постојната велосипедска патека