glasen tekstilec

Економија

„Гласен текстилец” бара ССМ да каже кој е најнискиот износ за исплата на К-15

А1он
Стогодишниот синдикат својата неспособност ја крие со напади на организации и институци. ССМ да прекинат со лаги и манипулации со работниците и да кажат кој
Македонија

Шахпаска на средба со „Гласен текстилец“: Работниците да го пријават секое прекршување на нивните права

А1он
Почитување и унапредување на правата на работниците, како и усвојување целосно нов и усогласен закон за работни односи кој ќе ги одразува потребите и на
Македонија

До трудовиот инспекторат пристигнати над 6.000 претставки, повеќето за непочитување на владините мерки

А1он
Владата обезбеди средства за сите што останаа без работа во услови на пандемија. Се работи за средства од Светска банка кои ќе овозможат 48.000 лица
Македонија

Претставничка на „Гласен текстилец“ на средба со штипскиот градоначалник

А1он
Градоначалникот на Општина Штип, Благој Бочварски денеска оствари средба со Кристина Ампева од здружението за работнички права „Гласен Текстилец“, во однос на новонастаната состојба и
Македонија

Ампева: Работниците да не потпишуваат празни листови или спогодбени откази

А1он
Работниците да не потпишуваат спогодбени откази, ниту пак празни листови. Првите вакви случаи ги забележавме во странските компнаии, но и во текстилните фабрики, алармираше денеска
Македонија

„Гласен Текстилец“: Да не се злоупотребуваат мерките против коронавирусот ниту од работниците, ниту од работодавачите

А1он
Здружението „Гласен текстилец“- Штип апелира ниту работниците, ниту работодавачите да не манипилураат и да не објавуваат лажни вести, околу препораките на Владата за да се