francija

Свет

Оланд не предвидува промена на статутот на „првата дама“

А1он
Запрашан за твитот на неговата придружничка Валери Триервеилер која застана на страната на противникот во парламентарните избори на поранешната придружничка на Фрасноа Оланд и мајка
Свет

Започна прославата на францускиот национален празник 14 јули

А1он
Со традиционалната воена парада на Шанзелизе (Елисејските полиња) започна прославата на францускиот национален празник 14 јули. Воената парада почна со француските сини шлемови, поточно сини
Свет

Видео: Оланд исмејан заради џуџестиот изглед

А1он
Французите останаа вџашени во текот на последната посета на нивниот претседател во Велика Британија бидејќи изгледаше како џуџе. Франсоа Оланд во текот на првата службена
Свет

Првиот сириски дезертер – генерал патува за Париз

А1он
Францускиот министер за надворешни работи Лорен Фабиу соопшти дека Манаф Тлас, син на поранешниот министер за одбана на Сирија, патува за Париз, бегајќи од режимот
Свет

Осомничен лидер на ромските питачи уапсен во Франција

А1он
Осомничен лидер на група ромски питачи, кои дејствувале во Франција и Швајцарија, беше уапсен во Франција, а неговите двајца помагачи се ставени под судска контрола.
Свет

Конечно решена мистеријата за авионската несреќа на Ер Франс

А1он
Човечкиот фактор бил главната причина поради која авионот на Ер Франс се урна во Атланскиот океан односно серија грешки во управувањето со авионот и задоцнетата