feni

Економија

Кавадаречките политичари ги поддржаа работниците: Нема да се дозволи да се изгасне печката во Фени

А1он
Синдикатот на „Еуроникел индустри“ кој веќе извесен период бара помош за фабриката да не оди во стечај и да почне нормално да функционира, денеска и
Економија

Ако се исклучи печката, Фени нема да работи една година: Висат 800 работни места

Орце Костов
Трет ден по ред вработените во поранешно Фени Индустри, сега Еуроникел протестираат пред капијата на фабриката во Кавадарци и се уште чекаат одговор од менаџерскиот
Економија

Исклучени печките во „Фени“, вработените една седмица на работа, три дома со 70 % плата

Маја Илиевска-Пачемска
По летниот ремонт, печките во фабриката „Фени“ во Кавадарци се исклучени поради високата цена на струјата, а вработените стравуваат за работните места. Засега велат дека
Економија

„Еуроникел“: Нема отпуштања во „Фени“ ниту фабриката се продава, почнува плански ремонт

Маја Илиевска-Пачемска
Нема отпуштања од работа ниту затворање на фабриката „Фени“ во Кавадрци со која од 2018 година стопанисува „Еуроникел“, домашен претставник на швајцарскиот фонд „ГСОЛ“. На
Економија

Британските власти покренаа тужба против екссопствениците на „Фени“

Кристијан Ландов
Британската канцеларија за сериозни измами покрена тужба против еден од тројцата основачи на фирмата ЕНРЦ, која пак до пред две години беше сопственик на кавадаречки
Македонија

На Слаѓана Тасева за клевета во случајот „Фени“ ќе ѝ се суди во октомври

Маја Илиевска-Пачемска
Главната расправа по тужбата за клевета против „Транспаренси интернешнл Македонија“ и претседателката Слаѓана Тасева од страна на „Еуроникел“, сопственик на фабриката „Фени“, е одложена за
Македонија

Казахстанското трио што го уништи „Фени“ купува фабрика за преработка на руда во Грција

Маја Илиевска-Пачемска
Казахстанското трио, како што во светот се познати сопствениците на „Кунико рисорсис“ кои ја доведоа кавадаречката фабрика „Фени“ до стечај, сега се активни во Грција.
Македонија

Меѓународна потерница по Јусуф Миракхмедов, поранешниот директор на Фени поставен од Cunico Resources

А1он
Поранешниот директор на Фени Индустри, Јусуф Миракхмедов, се бара со меѓународна потерница во соработка со Интерпол. Миракхмедов за директор во Фени беше поставен од Кунико
Економија

Отфрлена кривичната пријава против стечајниот управник и стечајната судијка на „Фени“

А1он
Основното јавно обвинителство ја отфрли кривичната пријава поднесена од страна на „Транспаренси интернешнл“ против стечајниот управник на „Фени индустри“, Мирослав Анастасиевски, и стечајната судијка Валентина
Економија

Заев и Анѓушев во посета на ЕуроНикел Индустри, па на економска трибина во Кавадарци

А1он
Премиерот Зоран Заев и вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев денеска ќе го посетат комбинатот ЕуроНикел Индустри, поранешен ФЕНИ. За време на посетата, Заев и