euronikel

Економија

Вработените во Еуроникел ги прозваа премиерот и директорката на УЈП

А1он
Седми ден откако стоиме надвор на патот и бараме да ги исполните вашите законски обврски, да го вратите ДДВ-то за месец август чие плаќање го
Економија

Синдикат на ,,Еуроникел”: Блокадата на патот Градско – Прилеп продолжува додека не добиеме плата за октомври

А1он
Блокадата на патот Градско – Прилеп продолжува додека не биде исплатена платата за за октомври, изјави денеска претседателот на Синдикат во „Еуроникел индустри”, Миле Ѓорѓиев.
Економија

Вработените во Еуроникел го блокираат патот Росоман-Прилеп

А1он
Блокиран патот Росоман – Прилеп, поради штрајк на вработените во „Еуроникел индустри“ од Кавадарци, информираат од АМСМ. Патот Росоман-Прилеп е блокиран од 12:30 часот за
Економија

Синдикатот на „Еуроникел индустри“ со отворено писмо до сопствениците и раководството

А1он
Синдикатот на „Еуроникел индустри“ денеска со отворено писмо се обрати до сопствениците и раководството на фабриката во Кавадарци. Од синдикалната организација велат дека компанијата е
Економија

Кавадаречките политичари ги поддржаа работниците: Нема да се дозволи да се изгасне печката во Фени

А1он
Синдикатот на „Еуроникел индустри“ кој веќе извесен период бара помош за фабриката да не оди во стечај и да почне нормално да функционира, денеска и
Економија

Синдикатот на ,,Еуроникел” со допис до директорот бара продолжување на производството

А1он
Синдикатот на ,,Еуроникел индустри” со допис до директорот Димитрис Пасос и бордот на ГСОЛ, бара продолжување на производството во фабриката во Кавадарци. – Дојде крајот
Економија

Ако се исклучи печката, Фени нема да работи една година: Висат 800 работни места

Орце Костов
Трет ден по ред вработените во поранешно Фени Индустри, сега Еуроникел протестираат пред капијата на фабриката во Кавадарци и се уште чекаат одговор од менаџерскиот
Економија

Еуроникел ја изгасна печката, вработените на принуден одмор

А1он
Еуроникел Индустри е најголем поединечен потрошувач на електрична енергија во државата, каде струјата има најголем удел во производниот трошок. Имајќи предвид дека цената на електричната
Економија

„Еуроникел“: Нема отпуштања во „Фени“ ниту фабриката се продава, почнува плански ремонт

Маја Илиевска-Пачемска
Нема отпуштања од работа ниту затворање на фабриката „Фени“ во Кавадрци со која од 2018 година стопанисува „Еуроникел“, домашен претставник на швајцарскиот фонд „ГСОЛ“. На