evrei

Свет

Твитер ќе достави до судот податоци за антисемитистички твитови

А1он
Социјалната мрежа Твитер, по два правни порази, конечно прифати да достави до правосудството податоци кои ќе овозможат идентификација на некои автори на антисемитистички твитови кои ги праќаат
Македонија

Камбовски: Македонците најдобро ја разбираат тажната судбина на Евреите

А1он
Депортацијата на макеоднските Евреи, и денес по толку години, тежи и пече колку болката за поништените животи, толку и грозомората на сознанието дека човековиот ум може
Македонија

ОМД: Бугарија да признае и да се извини за депортацијата на македонските Евреи

А1он
Обединетата македонска дијаспора (ОМД) бара од бугарската Влада јавно да признае дека како резултат на соработката со Германија за време на Втората светска војна биле депортирани 7.144
Македонија

Седумдесет години од холокаустот на македонските Евреи

А1он
Еврејската заедница во Република Македонија денеска во Скопје ќе одбележи 70 години од депортацијата на 7.144 македонски Евреи во нацистичкиот логор Треблинка. Делегации на Еврејската заедница, на
Македонија

Предавање за Сефардите во Меморијалниот центар на холокаустот на Евреите

А1он
Предавања „Сефарди: Портрет во неколку потези“ и „Вовед во еврејската света книжевност“ денеска одржа д-р Елизер Папо, директор на Центарот за ладино култура „Моше Давид Гаон“