eksterno testiranje

Македонија

(ФОТО) Екстерно тестирање: Погоди што има на црната слика

А1он
Покрај критиките и минатогодишните протести за начинот на кој се изведува екстерното тестирање, учениците и оваа година ќе полагаат по стариот принцип. Иако најавите се
Македонија

Вјолца Алији: Манипулант и профитер можел да измисли дека сум се потпишала за државен испит

А1он
Вјолца Алији, асистентката по предметот Радиологија, лекар по професија, на јавноста и соопшти дека е невистина и чиста манипулација дека е потписник на листата поддржувачи
Македонија

ДС на Павле Трајанов: Владата да ги повлече и преработи законите за образование

А1он
По одржувањето јавна расправа за реформските закони од областа на образованието меѓу претставници на Владата и универзитетите, Демократскиот сојуз, коалицискиот партнер на Груевски, предлага Владата
Македонија

МОН: За екстерното тестирање на матурантите 283 приговори, 130 прифатени

А1он
До Државниот испитен центар (ДИЦ) биле доставени 283 приговори за резултатите од екстерното тестирање на матурантите, за кои рокот за поднесување заврши вчера. Тие до
Македонија

Масовна поддршка од 17.000 потписи за петицијата екстерното тестирање да се прогласи за пробно

А1он
Досега 17. 853 граѓани се потпишаа на петицијата со која од Младински образовен форум (МОФ) бараат овогодинешното екстерно тестирање да се прогласи за пробно. Барањата
Македонија

Над 12 000 потписи на петицијата за екстерното тестирање

А1он
Досега над 12 000 граѓани се потпишаа на петицијата покрената од Младински образовен форум (МОФ), пренесе Радио МОФ со која се бара од институциите годинешното
Македонија

Груевски: Екстерното тестирање е удар врз транзициското слепило

А1он
Секоја жена треба да ги има сите информации пред да ја донесе конечната одлука за абортус. Според премиерот Никола Груевски како Влада не успеале тоа
Македонија

ВИДЕО: Во Тетово и викендов ќе се собираат потписи против екстерното тестирање

А1он
Во Тетово и во деновите од викендот продолжува акцијата за собирање потписи за петицијата – ектерното тестирање годинава да биде пилот проект. Волонтерите собираат потписи
Македонија

Петиција за екстерното да се прогласи како пилот-тестирање во Тетово

А1он
Петиција за прогласување на екстерното оценување како пробно, денеска се потпишуваше и во Тетово. Револтираните наставници, ученици и родители давајќи го својот глас на пункт