dunja mijatovic

Регион

Јанша лут поради критиките од Советот на Европа за состојбата со медиумите: Дуња Мијатовиќ шири лажни вести

А1он
Словенечкиот премиер Јанез Јанша ја обвини комесарката на Советот на Европа за човекови права, Дуња Мијатовиќ за ширење „лажни вести“ затоа што во својот извештај
Свет

Мијатовиќ: Слободното и квалитетно новинарство е предност на демократијата

А1он
Во пресрет на 3 мај, Светскиот ден на слободата на печатот, највисоките претставници на Советот на Европа го истакнуваат значењето на слободата на изразување и
Регион

Мијатовиќ: Победи правдата, сега е важна едукација за вистината

А1он
Комесарката за човекови права на Советот за Европа, Дуња Мијатовиќ изјави дека во одлуката на Хашкиот суд за доживотен затвор за Радован Караџиќ надвладеа правдата
Свет

Дуња Мијатовиќ: Европа има обврска да ги заштити новинарите

А1он
Убиствата на новинарите се структурни недостатоци на државните институции кои требало да ги заштитат и ваквата ситуација ги загрозува новинарите, исто како што ја загрозува