Dmitrij Medvedev

Свет

Медведев: Русија има потполно право да употреби нуклеарно оружје

А1он
„Русија ќе стори сé за да спречи појава на нуклеарно оружје кај нејзините непријателски соседи, на пример, во Украина“, изјави заменик-шефот на Советот за безбедност
Економија

Медведев: До крајот на годината цената на гасот може да биде 5.000 евра за илјада метри кубни

А1он
До крајот на годината цената на гасот во Европа може да се искачи на 5.000 евра за илјада метри кубни. Таква прогноза денеска објави заменик-претседателот
Свет

Медведев: „Специјалната воена операција“ ќе продолжи додека не ги постигне своите цели

А1он
Официјалното отфрлање на Украина на нејзините амбиции за влез во НАТО веќе нема да биде доволно за да се стави крај на „специјалната воена операција“
Свет

Медведев: Западот сака да ја уништи Русија

А1он
„Западот сака да ја уништи Русија“, изјави денеска поранешниот руски претседател Дмитриј Медведев за руската новинска агенција ТАСС. „Криминалната политика на САД се спроведува агресивно
Свет

Медведев: Русија ќе ги одредува условите за идниот мир во Украина

А1он
Поранешниот руски претседател Дмитриј Медведев изјави денеска дека Москва ќе победи во Украина и ќе ги поставува условите за идниот мировен договор со Киев. „Русија
Свет

Медведев: Судење на земја со најголем нуклеарен арсенал би било опасно за светот

А1он
Заменик-претседателот на рускиот Совет за безбедност и поранешен шеф на државата, Дмитриј Медведев, во авторски текст објавен на Телеграм, ја исмева можноста некој од Русија
Свет

Поранешниот руски претседател Медведев се потсмеваше на посетата на европските лидери на Киев

А1он
Поранешниот руски претседател Дмитриј Медведев се потсмеваше на посетата на четворицата европски лидери на Киев, нарекувајќи ги бескорисни во твит, во кој се исмејуваше со
Свет

Медведев: Кој вели дека Украина воопшто ќе постои на мапата на светот за две години

А1он
Заменик претседателот на рускиот Совет за безбедност, Дмитриј Медведев изрази сомневање дека Киев во наредниот период ќе може да ги исполнува своите договорни обврски и
Свет

Медведев: Русија нема да дозволи почеток на Трета светска војна

А1он
Русија нема да дозволи избувнување на Трета светска војна, но во случај на напад, земјата е во состојба веднаш да одговори исклучително силно, изјави на
Свет

Медведев: Европа ја чекаат празни полици, бран криминал, хиперинфлација и банкрот

А1он
Банкротот на Русија може да предизвика хиперинфлација и банкрот на Европа, изјави заменик-претседателот на рускиот Совет за безбедност Дмитриј Медведев по повод тврдењето на претседателката