cuk

Македонија

Синдикатот на вработените во ЦУК бара исти бенефиции како колегите од МО и Армијата

А1он
Центарот за управување со кризи (ЦУК) и Синдикатот на вработените во Центарот за управување со кризи (СВЦУК-СОБ) денеска одбележуваат 15 години од постоењето, а како
Македонија

Синдикатот бара поставување професионални кадри на раководните места во ЦУК

А1он
Синдикат на вработените во Центарот за управување со кризи бара поставување професионалци и непартиски личности за директори и заменици во ЦУК, луѓе од сферата на
Македонија

ЦУК: Состојбата со реките во земјата е стабилна, нема излевања

А1он
Засега состојбата со водотеците е стабилна и не се регистрирани посебни зголемувања и излевања, информира Центарот за управување со кризи, во прегледот на состојбата со
Македонија

ЦУК: Во Дебар се затвораат сите институции и економски субјекти освен продавниците, аптеките, болниците…

А1он
Во Дебар и Центар Жупа се затвораат сите институции и економски субјекти освен продавници и производствени капацитети за храна, бензиски пумпи, аптеки, болници. Банките, комуналните
Македонија

ВИДЕО: Управувачкиот комитет за кризи со препораки за новите снежни врнежи

А1он
Управувачкиот комитет за координација и управување во системот за управување со кризи во пресрет на најавите од Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР) за нови снежни
Македонија

Екосистемски-базирано намалување на ризици од катастрофи

А1он
Подобрување на националното управување со шумите во Република Македонија со воведување нови практики и технологии за да се зајакне и прошири заштитната функција на шумите
Македонија

ЦУК: Нормализирана состојбата по невремето во охридско-струшкиот регион

А1он
„По невремето кое што го зафати Охридско-Струшкиот регин, информираме дека во овој момент состојбата е нормализирана. Надлежните субјекти целосно ја следеа состојбата, согласно насоките кои
Македонија

ЦУК: Новите врнежи од дожд ќе влијаат на водотеците, се очекува покачување на водостоите на реките

А1он
„Според најавите добиени од Управата за хидрометеролошки работи, под влијание на влажна и постудена воздушна маса за време на претстојниот викенд ќе има врнежи од