bozik

Свет

Папата им го честита Божик на православните христијани

А1он
Папата Бендикт Шестнаесетти им го честиташе денеска по попладневната молитва Божик на православните христијани, кои го празнуваат по Јулијанскиот календар. Поглаварот на Римокатоличката црква им
Македонија

ФОТО: Малите коледарчиња на коледе кај градоначалникот на Општина Илинден

А1он
Уште во раните утрински часови 50-тина мали коледарчиња кои го најавија славењето на Бадник го посетија градоначалникот на Општина Илинден, Жика Стојановски во Домот на
Македонија

Честитка од премиерот Груевски по повод Раѓањето Христово – Божик

А1он
По повод големиот христијански празник – Рождество Христово Божик, премиерот Никола Груевски денеска упати честитка до поглаварот на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија, Архиепископ
Македонија

Честитка од претседателот Вељаноски по повод Божиќ

А1он
Претседател на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски денеска упати честитка до Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан по повод големиот христијански празник Раѓањето Христово
Македонија

Честитка од претседателот Иванов по повод раѓањето Христово – Божик

А1он
Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов упати честитка до Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан и до сите христијани по повод големиот празник раѓањето Христово
Македонија

Дебар ги празнува божикните празници

А1он
Иако се помалубројни, православните жители на Дебар, кои сега се само стотина, продолжуваат со традициите наследени од дедовци и прадедовци. Синоќа, во паркот во населбата
Македонија

Црвенковски упати честитка по повод Божик

А1он
Претседателот на СДСМ Бранко Црвенковски, денеска, по повод големиот христијански празник Рожденство Христово Божик, упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква, архиепископот охридски и
Магазин

Традиционален Божиќен концерт на „Скопските солисти“ со Нацоски и Таламанка

А1он
Македонскиот тенор со интернационална кариера Благој Нацоски и Италијанката Марчела Орсати Таламан, која важи за една од најдобрите светски сопрани од поновата генерација, се годинашни гости на