bozik

Македонија

Божикна честитка од Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи

А1он
Директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи Валентина Божиновска упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква-Охридска архиепископија, архиепископот охридски и македонски г.г.
Македонија

Кумановци се подготвуваат за Божик

А1он
Во Куманово за христијанскиот празник Божик се организираат повеќе манифестации. Здружението на граѓани „Коледари, почитувачи на традицијата“, оваа година по 13-ти  пат организирано ќе  го
Свет

Витлеем преполн со туристи во очекување на Рождеството Христово

А1он
Илјадници христијани од целиот свет се собраа во градот Витлеем, на Западниот Брег, за да го одбележат Рождеството Христово. Според светото писмо, Христос е роден
Македонија

Божиќен добротворен концерт за оргуљи

А1он
Амбасадата на Италија и католичката Бискупија во Скопје вечерва организираат Божиќен добротворен концерт за оргуљи во просториите на католичката катедрала „Пресвето Срце Исусово“. Концертот ќе