badnik

Свет

Денеска е Бадник по Грегоријанскиот календар

А1он
Римокатоличката црква, протестантската и англиканската црква, како и некои православни цркви кои прифатија ново сметање на времето, го слават денеска Бадник, најавувајќи го утре Божиќ,
Македонија

Ахмети: Празниците како Божиќ нѐ потсетуваат да размислиме дали сме на правиот пат

А1он
Претседателот на Демократската унија за интеграција (ДУИ), Али Ахмети во свое лично име и од името на политичката партија испрати честитка по повод христијанскиот празник
Македонија

Пораки за соживот, заемна почит и негување на вистинските човекови вредности, упати Џафери по повод Божик

А1он
Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери упати честитка до верниците од православна вероисповед по повод Божик. – Да Ви посакам празникот да го
Македонија

ВИДЕО: Традиционално бадникување пред Соборниот храм во Скопје

А1он
Со традиционалното делење на бадниковите гранчиња и народен собир на платото пред Соборниот храм „Свети Килмент Охридски“ во Скопје се одржа 27-то скопско бадникување, во
Македонија

Иванов: Неопходно ни е обновување на духот на солидарноста и социјалната правда

А1он
Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, по повод големиот празник раѓањето Христово – Божик упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија,