badnik

Македонија

Православните христијани го слават Бадник

А1он
Православните христијански верници во земјава денеска го слават Бадник, ден пред големиот празник Рождество Христово – Божик. Одбележувањето на Бадник ќе се одржи пред Соборниот
Македонија

Православните христијани утре го слават Бадник, задутре Божиќ

А1он
Православните христијански верници во земјава утре го слават Бадник, ден пред големиот празник Рождество Христово – Божиќ. Одбележувањето на Бадник ќе се одржи пред Соборниот
Македонија

Се е подготвено за 30. традиционално бадникување пред Соборниот храм во Скопје

А1он
Во рамки на годинешната прослава на Бадник, со симболично сечење на бадникови гранчиња денеска во месноста Говрлевска Краста, на јужните падини на Водно, се одржа
Македонија

Симболично сечење на бадникови гранчиња на Водно во пресрет на Божик

А1он
Во рамки на годинешната прослава на Бадник, во месноста Говрлевска Краста, на јужните падини на Водно денеска ќе биде организирана традиционалната средба на скопјани со
Македонија

В недела на Водно традиционална средба на скопјани со кумот и здравичарот на Бадник 2022

А1он
В недела во месноста Говрлевска Краста (на јужните падини на Водно), во рамките на годинешната прослава на Бадник, традиционално ќе биде организирана средба на скопјани
Македонија

Полицијата растури собир во црква, свештеникот и 15 учесници спроведени во полициска станица

А1он
Полицијата растурила собир во црква кој се организирал во тетовска Брвеница. Од Министерството за внатрешни работи велат дека постапувале по пријава, а при увид биле
Видео Македонија

ВИДЕО: Верниците не ги исплаши коронавирусот, се собраа во црквите да го чествуваат Бадник

Габриела Димковиќ-Мишевска
Иако свештените лица порачаа Бадник и Божиќ да се одбележат скромно без масовни прослави, групирања и седенки, верниците од скопската населба Аеродом се собраа пред
Македонија

Православните христијани утре го слават Бадник, задутре Божиќ

А1он
Православните христијански верници во земјава утре го слават Бадник, ден пред големиот празник Рождество Христово – Божиќ. Оваа година поради пандемијата ќе изостане вообичаеното масовно
Македонија

„Бадникови поворки“: Околностите не дозволуваат Божикна манифестација, но од домовите да ја пееме Божикната песна

А1он
На 6 јануари напладне каде и да се наоѓате на планетата Земја, запрете за миг и помолете се за подобра година за сите, апелира Здружението
Свет

Католиците и дел од православните христијани вечер го празнуваат Бадник, во пресрет на Божик

А1он
Католичките верници и дел од православните христијани кои времето го сметаат по Грегоријанскиот календар денеска го слават Бадник, во пресрет на Божик, раѓањето на Исус