badnik

Македонија

Полицијата растури собир во црква, свештеникот и 15 учесници спроведени во полициска станица

А1он
Полицијата растурила собир во црква кој се организирал во тетовска Брвеница. Од Министерството за внатрешни работи велат дека постапувале по пријава, а при увид биле
Видео Македонија

ВИДЕО: Верниците не ги исплаши коронавирусот, се собраа во црквите да го чествуваат Бадник

Габриела Димковиќ-Мишевска
Иако свештените лица порачаа Бадник и Божиќ да се одбележат скромно без масовни прослави, групирања и седенки, верниците од скопската населба Аеродом се собраа пред
Македонија

Православните христијани утре го слават Бадник, задутре Божиќ

А1он
Православните христијански верници во земјава утре го слават Бадник, ден пред големиот празник Рождество Христово – Божиќ. Оваа година поради пандемијата ќе изостане вообичаеното масовно
Македонија

„Бадникови поворки“: Околностите не дозволуваат Божикна манифестација, но од домовите да ја пееме Божикната песна

А1он
На 6 јануари напладне каде и да се наоѓате на планетата Земја, запрете за миг и помолете се за подобра година за сите, апелира Здружението
Свет

Католиците и дел од православните христијани вечер го празнуваат Бадник, во пресрет на Божик

А1он
Католичките верници и дел од православните христијани кои времето го сметаат по Грегоријанскиот календар денеска го слават Бадник, во пресрет на Божик, раѓањето на Исус
Македонија

ВИДЕО: На Бадник 2021 во Скопје – кум проф. д-р Никола Пановски, а здравичар проф. д-р Миодраг Врчаковски

А1он
Традицијата на бадникувањето во Скопје продолжува и покрај ситуацијата со коронавирусот, водејќи сметка за сите заштитни мерки и протоколи, соопшти денеска Одборот за традиционална прослава
Македонија

Честитка од претседателот Пендаровски по повод христијанскиот празник Христовото раѓање – Божик

А1он
Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, упати честитка до граѓаните по повод христијанскиот празник Христовото раѓање – Божик. – Од се срце посакувам празничните
Видео Македонија

ВИДЕО: Заедништво, човечност и разумност кај политичарите, порачаа верниците

Габриела Димковиќ-Мишевска
Со света литургија, кршење на бадниковата погача, изборот на новиот кум христијанските верници го чествуваа празникот Бадник во соборниот храм „Св. Климент Охридски“. На прославата
Македонија

Спасовски: Празниците се голема духовна сила, да го понесеме доброто како чест и да продолжиме заедно по патот на мирот и спокојот

А1он
Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Оливер Спасовски упати честитка до архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан, до претставниците на Синодот на МПЦ –
Македонија

Заев: Низ сплотеност и хармонија, совесно да продолжиме да придонесуваме кон достоинствено општество на спокојни и среќни луѓе

А1он
Претседателот на Социјалдемократскиот сојуз, Зоран Заев, во чест на големите христијански празници Бадник и Рождеството Христово Божик, упати честитка до г.г. Стефан, архиепископот на Македонската