badnik

Македонија

Православните верници го слават Бадник

А1он
Православните верници денеска го слават Бадник, ден пред големиот празник Рождество Христово – Божик. Бадник традиционално ќе биде одбележан со собир пред Соборниот храм „Свети
Македонија

Џиновски колач што го симболизира Исус за коледарите од Бадниковите поворки

А1он
Околу 3000 коледарчи се очекуваат утре низ улиците на Скопје, а на ниво на Македонија повеќе од 10 000 деца ќе чекорат во Бадниковите поворки.
Македонија

Апел да не се палат огнови на отворено во Скопје

А1он
Град Скопје апелира до граѓаните да се воздржат од палење огнови на отворено по повод прославата на Божикните празници со цел да се заштити животната
Свет

Денеска е Бадник по Грегоријанскиот календар

А1он
Римокатоличката црква, протестантската и англиканската црква, како и некои православни цркви кои прифатија ново сметање на времето, го слават денеска Бадник, најавувајќи го утре Божиќ,
Македонија

Ахмети: Празниците како Божиќ нѐ потсетуваат да размислиме дали сме на правиот пат

А1он
Претседателот на Демократската унија за интеграција (ДУИ), Али Ахмети во свое лично име и од името на политичката партија испрати честитка по повод христијанскиот празник
Македонија

Пораки за соживот, заемна почит и негување на вистинските човекови вредности, упати Џафери по повод Божик

А1он
Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери упати честитка до верниците од православна вероисповед по повод Божик. – Да Ви посакам празникот да го