В недела на Водно традиционална средба на скопјани со кумот и здравичарот на Бадник 2022

Од:

В недела во месноста Говрлевска Краста (на јужните падини на Водно), во рамките на годинешната прослава на Бадник, традиционално ќе биде организирана средба на скопјани со Кумот и Здравичарот на Бадник 2022 што по 30-ти пат го организира Граѓанското здружение Одбор за традиционална прослава на Бадник во Скопје.

dobivaj vesti na viber

Одборот за традиционална прослава на Бадник соопшти дека неделната средба е точно напладне, кога ќе започне симболичното сечење на бадниковото гранче. Први тоа ќе го направат кумовите и здравичарот Драган Спасов Дац и Александар Митевски и Живко Поповски Цветин, минатогодишниот кум и здравичарот д-р. Никола Пановски и д-р. Миодраг Врчаковски, потоа градоначалниците на Скопје, Центар и Сопиште, поранешни кумови и здравичари, поканети гости и членови на естрадата.

– Потоа ќе следат изјави за медиумите, по што ќе се одржи дружба со песна и игра во прекрасниот амбиент и на чист воздух, на само 20-на километри од загаденото и зачадено Скопје, со пржена риба, со чаша пиво, вино и сок, соопшти Одборот.

Би можело да ве интересира

Православните христијани го слават Бадник

Катерина Павлова-Николовска

Православните христијани утре го слават Бадник, задутре Божиќ

Ана Ололовска

Се е подготвено за 30. традиционално бадникување пред Соборниот храм во Скопје

Ана Ололовска

Симболично сечење на бадникови гранчиња на Водно во пресрет на Божик

Ана Ололовска

Полицијата растури собир во црква, свештеникот и 15 учесници спроведени во полициска станица

Ландов

ВИДЕО: Верниците не ги исплаши коронавирусот, се собраа во црквите да го чествуваат Бадник

Габриела Димковиќ-Мишевска