Полицијата растури собир во црква, свештеникот и 15 учесници спроведени во полициска станица

Од:

Полицијата растурила собир во црква кој се организирал во тетовска Брвеница. Од Министерството за внатрешни работи велат дека постапувале по пријава, а при увид биле затекнати повеќе од 15 лица кои не ги почитувале мерките за заштита од коронавирусот.

dobivaj vesti na viber

Учесниците, заедно со одговорното свештено лице на црквата, биле повикани во полициска станица, а за собирот ќе следуваат и казни.

„На посоченото место веднаш се испратени служби на СВР Тетово, кои ги презеле сите потребни мерки и веќе се идентификувани петнаесетина лица, кои присуствувале на собирот, а во Полициската станица Тетово повикано е и одговорното свештено лице на црквата. СВР Тетово продолжува со идентификување на сите инволвирани и по целосното расчистување и документирање на случајот ќе следуваат соодветни поднесоци“, велат од МВР.

Полициска патрола и вчера растури собир покрај оган во скопското село Орман. Сите учесници на настанот беа спроведени во полициска станица и ќе им бидат поднесени пријави.

Министерството за внатрешни работи апелираше до граѓаните да не организираат какви било групирања, односно да ги почитуваат мерките за справување со коронавирусот.

Би можело да ве интересира

Двајца починати, 163 нови случаи на Ковид-19

Катерина Павлова-Николовска

Еден починат, 148 нови случаи на Ковид-19

Ана Ололовска

Приведени двајца крадци во Штип, следува кривична пријава

Ана Ололовска

Приведено лице во Кичево за издржување затворска казна

Ана Ололовска

Приведени двајца разбојници во Скопје

Ана Ололовска

Комисија за заразни болести: Зголемување на бројот на позитивни случаи на Ковид-19 во однос од минатата недела за 65.8%

Ана Ололовска