„Бадникови поворки“: Околностите не дозволуваат Божикна манифестација, но од домовите да ја пееме Божикната песна

Од:

На 6 јануари напладне каде и да се наоѓате на планетата Земја, запрете за миг и помолете се за подобра година за сите, апелира Здружението за православни вредности „Бадникови поворки“ по повод овогодинешното чествување на Бадник и Божик.

Околностите, како што посочуваат од Здружението, не дозволуваат да ја организираме традиционалната Божикна манифестација, ниту да формираме поворки на радост низ улиците, но ништо не’ не спречува, од топлината на своите домови, да ја пееме Божикната песна погласно од било кога.

– Оваа година ќе имаме еден поинаков, но не помалку радосен Божик. Божикната песна ќе не’ сплоти во силна заедничка молитва и ќе не’ предизвика, полни со верба и надеж, радосно да го најавиме Христовото Раѓање!, потенцираат од Здружението.

Од активностите во овој период ја издвојуваат акцијата за собирање Божикни честитки, реализирана на 20-тина пунктови низ Републиката.

– Се собираат пораки наменети за болните на инфективните одделенија, кои за жал годинава за Бадник и Божик не ќе можат да бидат во кругот на семејството. Акцијата водена под мотото „Пронајдете го пунктот во вашиот град и донирајте ја само вашата љубов“ во вид на Божикна честитка, завршува утре (5 јануари), за веќе следниот ден, на Бадник, сите добри мисли преточени во Бoжикна честитка, да патуваат до инфективните одделенија, за да ги утешат и развеселат болните и да истакнат неизмерна благодарност до медицинските работници, информираат од Здружението.

Во врска со возобновувањето православни божикни песни кои некогаш се пееле на овие простори, како еден од најкрупните зафати, посочуваат од Здружението, а секогаш во соработка со Бигорскиот манастир, годинава традицијата продолжува со „Христос се раѓат, на светот радост” во изведба на Љубојна.

Посочуваат дека станува збор за традиционална божикна песна што потекнува од овие широки балкански простори, од времето на Ромејското Царство, Византија.

– Ја пееле нашите благочестиви претци, а кај нас најдолго се задржала меѓу мијачкото население, заради што и сегашнава возобновена верзија е испеана токму на мијачки дијалект, во чест и спомен на богатиот творечки дух на Мијаците, на нивната вера и ревносна борба за зачувување на православната вера и традиција и во најтешките времиња. Песната во изведба на Љубојна и традицискиот оддел при ДМБУЦ „Илија Николовски – Луј“, како и спотот во режија на Дејан Пројковски, ќе бидат промовирани на Бадник како Божикен подарок од Бадникови поворки и Бигорскиот манастир до верниот народ. Оваа година, за прв пат во историјата, една православна Божикна песна добива толкување на знаковен јазик. Имено, „Бадникови поворки“ во соработка со Викторија Волак, сертифициран знаковен толкувач, ги израдува глувите лица со имплементирање на знаковен јазик во спотот за божикната „Небо и земја“. Следува адаптација и на останатите Божикни спотови снимени изминатите пет години, додаваат од Здружението.

Би можело да ве интересира

Почнува божикниот пост

Ана Ололовска

Архиепископот Стефан: Пандемијата ни докажа колку човекот е немоќен, луѓето заборавија да веруваат во Бога и да ги љубат ближните

Жарко Настоски

ВИДЕО: Путин го пречека Божиќ на полноќна литургија во Новгород

Жарко Настоски

Али Ахмети им го честита Божиќ на православните верници

Жарко Настоски

Православните христијани го слават Рождеството Христово – Божиќ

Жарко Настоски

Полицијата растури собир во црква, свештеникот и 15 учесници спроведени во полициска станица

Ландов