arjanit hodza

Македонија

ВИДЕО: Министерот Арјанит Хоџа поднесе оставка од функцијата

А1он
Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Арјанит Хоџа поднесе оставка од функцијата заедно со двајцата заменици министри од БЕСА. „Оставката ја давам поради нарушување на
Македонија

Хоџа обвини за закани и уцени: Соработката со опозициската АА-ААА ќе продолжи до соборување на овој режим

А1он
Врвот на опасноста на демократијата се достигнува кога преку недемократски форми, дури и на пратениците им се оневозможува слободното изразување на волјата, објави секретарот на
Македонија

Хоџа: Владејчкото мнозинство е стабилно, едногласно сме против предвремени парламентарни избори

А1он
На оваа средба уште еднаш покажавме дека мнозинството е стабилно, дека владејачкото мнозинство треба да продожи. Сите се согласивме дека какви било процеси што би
Економија

Хоџа: Се додаваат по два денари од винарските визби за достигнување на договорените цени

А1он
Овие денови заедно со премиерот Зоран Заев сме работеле интензивно за изнаоѓање на решение и во разговор со винарските визби успеавме да најдеме решение со
Економија

Хоџа: Да се биде земјоделец е чест, тоа не е лесно, но сепак вреди

А1он
Земјоделците не се сами во својата борба за пласман, профит, модернизација, развој и унапредување на проивзводството, истакна министерот во Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство
Економија

Хоџа: Винарските визби да дадат извештај колку грозје ќе им биде потребно од годинашнава реколта

А1он
На сите винарски визби им е наложено да дадат извештај колкави ќе бидат нивните потреби од годинашната реколта на грозјето и им се побарани сугестии
Економија

Tутунарите на средба со Заев и Хоџа, иницијатива за укинување на четвртата и дополнителните класи тутун

А1он
Премиерот Зоран Заев и министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Арјанит Хоџа денеска на средба со Иницијативниот одбор на незадоволни тутунари и Сојузот на тутунарски
Економија

Хоџа: Очекувам решение од денешната средба со тутунарите кај премиерот Заев

А1он
Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Арјанит Хоџа е оптимист дека на денешната средба со тутунарите во Владата, чиј домаќин е премиерот Зоран Заев, ќе
Економија

Хоџа: Откупот на тутунот не смее да запре, двете страни да бидат флексибилни

А1он
Сакам да разјасниме дека ако некоја земјоделска гранка во мојот мандат очекува само да гаснеме пожари и субвенционирањето да биде сфатено единствено како помош што
Економија

Тутунарите и откупувачите ќе се сретнат во петок, државата ќе посредува да најдат решение

А1он
За в петок е закажан состанок на незадоволните тутунари со откупувачите, а ќе посредува Министерството за земјоделство за да се најде решение за проблемите и