ali ahmeti

Македонија

Али Ахмети стана почесен доктор на Тетовскиот универзитет, Груби вели: таква личност нацијата ретко раѓа

А1он
Тетовскиот Универзитет денеска му ја додели титулата почесен доктор на науки (Doctor Honoris Causa) на претседателот на Демократската Унија за Интеграција, Али Ахмети. На свеченоста
Македонија

Ахмети: Напорите на каолицијата треба да продолжат во иста насока

А1он
Цениме дека напорите на нашата коалиција треба да продолжат и да останат во иста насока, поддржана од граѓаните и меѓународната заедница, напиша лидерот на ДУИ
Македонија

Заев на средба со Ахмети по првите 100 дена од мандатот: Имаме стабилна Влада на граѓаните

А1он
Премиерот Зоран Заев на Фејсбук објави дека се сретнал со коалицискиот партнер во Владата, лидерот на ДУИ Али Ахмети, со кој направиле пресек на сработеното
Македонија

Ахмети: Премиерот Заев ја ризикуваше политичката кариера за да го одблокира патот на земјата кон ЕУ

Габриела Димковиќ-Мишевска
Премиерот Зоран Заев ја ризикуваше својата политичка кариера само за да го одблокира патот на земјата за интегрирање во Европската Унија, изјави лидерот на ДУИ,
Македонија

Груби: Тврдењето дека Ахмети е обвинет за воени злосторства е лажна вест

А1он
Првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците Артан Груби во објава на Фејсбук ги демантира тврдењата дека Специјалниот суд за воени
Македонија

Ахмети на негово барање порано од предвиденото дал исказ за „Попис“

А1он
Лидерот на ДУИ Али Ахмети денеска бил во Обвинителството за организиран криминал и корупција, на распит за пропаднатиот попис во 2011 година. Ахмети во обвинителството
Македонија

Ахмети на распит во Oбвинителството за организиран криминал и корупција

А1он
Лидерот на ДУИ Али Ахмети денеска треба да се јави на распит во Јавното обвинителство за организиран криминал и корупција. Ахмети треба да исказ во
Регион

Ахмети дава исказ пред хашките истражители во Приштина, Груби објави видео за поддршка на лидерот

А1он
Претседателот на Демократската унија за интеграција (ДУИ) Али Ахмети денеска во просториите на мисијата на ЕУ – ЕУЛЕКС во Приштина дава исказ пред истражителите на
Македонија

Ахмети ќе дава исказ пред Специјалното обвинителство за Косово

А1он
Претседателот на ДУИ Али Ахмети денеска и утре треба да биде сослушан од истражителите на Специјалното обвинителство за воените злосторства во Косово. Од неговиот кабинет
Македонија

Османи: Ахмети е повикан во Хаг како сведок

А1он
Пред државни микрофони не одговарам на партиски прашања, но Али Ахмети е повикан во Хаг како сведок, истакна денеска министерот за надворешни работи Бујар Османи