albanija

Регион

Нишани: Албанија нема територијални претензии кон соседните држави

А1он
Албанија и нејзиниот народ немаат територијални претензии кон соседните држави, изјави албанскиот претседател Бујар Нишани вчера во Тирана. На прашањето по повод откажувањето на посетата
Регион

ВИДЕО: Масовна тепачка во Тирана за торта на плоштадот

А1он
Илјадниции Албанци кои дојдоа на  централната прослава за Денот на албанското знаме во Тирана се степаа за големата торта, со површина од 55 метри квадратни.
Регион

Земјотрес почувствуван во северозападна Македонија

А1он
Земјотрес со интензитет од четири степени според Европската макросеизмичка скала е почувствуван рано изутрината во 2 часот и 49 минути во северозападна Македонија. Според информациите од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот
Македонија

Македонците од Албанија ги осудиja инцидентите во Тирана

А1он
Партијата на Македонците во Албанија, Македонска алијасна за европска интеграција, МАЕИ, најостро го осуди фрлањето јајца и пластично шише врз автомобилот на македонскиот премиер Никола Груевски
Македонија

Тирана ги осуди инцидентите врз автомобилот на Груевски

А1он
Албанското министерството ги осуди инцидентите кои се случија во Тирана за време на посетата на премиерот Никола Груевски, кога беа палени македонските знамињ и беа
Македонија

Топи: Албанско-македонските односи одлични, последните инциденти изолирани

А1он
Односите меѓу Албанија и Македонија се одлични, а последните индиденти со палењето на македонското знаме во Тирана се изолирани случаи, изјави поранешниот албански претседател Бамир