albanija

Регион

Папата потврди, тие што ќе извршат крвна одмазда во Албанија веќе не се католици

А1он
Папата Бенедикт 16 даде поддршка на Декретот на католичката црква на Албанија за бришење на католичките верници од верата, ако убијат или извршат крвна одмазда.
Економија

Албанија- 5,8 милијарди евра надворешен долг

А1он
Последните податоци од албанското Министертво за финансии потврдуваат дека на крајот од јуни надворешниот долг на Албанија пораснал на 800,9 милијарди лека што е еднакво
Економија

„Албпетрол“ продадена за 850 милиони евра

А1он
Американската компанија „Ветро енерџи” за 850 милиони евра ја купи албанската државна компанија за производство и преработка на нафта „Албпетрол”, јави дописникот на Макфакс. Претседателот
Македонија

Спахиу: Дел од албанската политика соработува со мaкедонските, српските и грчките мафиjашки групи

А1он
Крешник Спахиу, некогашниот челник на сеалбанското движење „Црвено Црно”, a кое во меѓувреме прерасна во политичка партија, во интервјуто за порталот „Алмакос” вели дека дел
Регион

Едно лице загина во сообраќајка на возилото за придружба на Бујар Нишани на пат за Охрид

А1он
Едно лице загина, а едно е повредено, од возилото за придружба на албанскиот претседател Бујар Нишани кое доживеало сообраќајна несреќа на пат за Охрид, меѓу
Регион

Мајко: Македонија нема потреба од политичари-чувари, туку од реформатори

А1он
Во интервjуто дадено за порталот „Алмакос“ поранешниот премиер на Албанија и еден од најугледните албaнски политичари, се осврнува и на политичката сосотојба во Mакедонија при