27 april

Македонија

Костовски: Власта како во време комунистичко малтретира се околу себе

А1он
Нашите браќа и сестри кои тргнаа да го бранат идентитетот и интегритетот на Република Македонија, сега ги нарекуваат терористи. Како во време комунистичко власта малтретира
Македонија

Се бара укинување на пратеничкиот имунитет и на Тарчуловски, Мукоски, Арнаудов

А1он
Освен за укинување на пратеничкиот имунитет за пратениците Сашо Василевски, Жаклина Пешевска и Љупчо Димовски, судот до Собранието испратило барање и за укинување на имунитетот
Македонија

Судот бара да им се укине имунитетот на тројца пратеници за да одат во притвор

А1он
Во Собранието стигнало барање од судот за укинување на пратеничкиот имунитет за пратениците Сашо Василевски, Жаклина Пешевска и Љупчо Димовски. Барањето потпишано од судијата Ненад
Македонија

Ѓорчев: Децата на притворените чекаат нивните родители да се вратат дома

А1он
Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Влатко Ѓорчев од пред Судот изјави дека сабајлево во 5 часот полицијата на брутален начин влегла кај Жаклина Пешевска, Крсто Мукоски, Љубен
Македонија

Груби: Да се даде простор на целиот процес да излезе вистината на виделина

А1он
Владеењето на правото е предуслов за една демократска Република Македонија кон која што сите стремиме заеднички и вие како медиуми и ние како политичари и
Видео Македонија

(ВИДЕО) Вељановски: Дурловски и Јовановски не се терористи

А1он
Поранешниот директор на Драмски театар Роберт Вељановски кој беше присутен на протестот пред Кривичниот суд, изјави дека дошол да го изрази револтот што неговите колеги
Македонија

Комисијата за мандатно-имунитетни прашања утре ќе расправа за имунитетот на 7 пратеници

А1он
Комисијата за деловничко и мандатно-имунитетни прашања утре ќе расправа за имунитетот на седум пратеници, објави Макфакс. Претседател на оваа комисија во овој состав на парламентот