Во Италија загина 22-годишно момче, а десетици се повредени во шампионската прослава

Од:

Едно лице загина на Сицилија за време на прославата на европската титула што италијанската фудбалска репрезентација ја освои во неделата по триумфот над Англија во Лондон, објавија денеска локалните медиуми.

Локалната полиција соопшти дека жртвата е 22-годишно момче, кое загинало во сообраќајна несреќа, брзајќи на време да стигне на прославата во гратчето Калтаџироне.

За време на шампионското славје низ улиците на Милано, повредени се најмалку 15 лица, од кои тројца потешко.

На југот на Италија, полицијата во градот Фоџа претпоставува дека платен убиец застрелал едно лице и побегнал на мотор, искористувајќи го метежот предизвикан од прославата.

Локалните медиуми известија дека во оружениот инцидент тешко е повредено шестгодишно девојче, внука на застреланиот маж, кое со тешки повреди е пренесено во болница.

Би можело да ве интересира

Италијанската Влада најави помош за граѓаните при плаќањето на сметките за гас и електрична енергија

А1он

Шпанија и Италија уапсија 106 лица кои переле пари за мафијата

А1он

Сомалиец во Италија со нож нападна четири жени и дете

ВИДЕО: Торнадо опустоши италијански остров, најмалку двајца загинати

Катерина Павлова-Николовска

Речиси 75 проценти од Италијанците го одобруваат воведувањето санитарни пропусници и нивната употреба за борба против Ковид-19

Ана Ололовска

Италија ги осуди бомбашките напади во Кабул

А1он