ВИДЕО: Италијанците го донесоа европскиот пехар во Рим

Од:

Италијанската фудбалска репрезентација пристигна во Рим со големиот европски пехар. Селекцијата на Роберто Манчини го донесе големиот континетален успех со триумфот над Англија во финалето на Европското фудбалско првенство.

Во текот на ноќта илајдници навивачи низ речиси сите градови во земјата излегоа на улиците да ја прославата втората контиентална титула за италијанската репрезентација.

За Италија ова е прва европска титула по 1968 година. Англија која го одигра првото европско финале, останува без голем трофеј по успехот на Светското првенство во 1966 година.

„Ова е неверојатно, не може да се чувствувата подобро од ова. Прекрасно е, победивме во финалето“ – велеа еуфоричните Италијанци за време на прославата.

Италија го освои пехарот победувајќи ја Англија со 3-2 по изведувањето пенали откако по регуларните 90 минути и по прдолженијата немаше победник (1-1).

Би можело да ве интересира

Саутгејт: Англија треба да го освои Светското првенство за да го заборави неуспехот во финалето на Еуро 2020

А1он

Шкотски весник предлага Манчини да биде прогласен за почесен граѓанин на земјата

Ана Ололовска

Донарума за последниот пенал во финалето: Не славев затоа што не знаев дека победивме

Ана Ололовска

ВИДЕО: Хаос во Лондон по финалето на ЕУРО, повредени 19 полицајци, уапсени 49 лица

Италија нов европски шампион во фудбал

Мери Јордановска

ВИДЕО: Англија го даде најбрзиот гол во историјата на финалето, пред почетокот на натпреварот масовна тепачка пред Вембли

Мери Јордановска