ВИДЕО: Англија го даде најбрзиот гол во историјата на финалето, пред почетокот на натпреварот масовна тепачка пред Вембли

Од:

Пред почетокот на финалниот натпревар меѓу Италија и Англија на Европското првенство настана тепачка меѓу британските навивачи и полицијата.

Како наближуваше стартот на натпреварот, напнатоста растеше, а нервозата се претвори во општа тепачка со редарите пред стадионот „Вембли“.

Ситуацијата брзо беше доведена во контрола, пренесуваат странските медиуми.

Финалниот натпревар меѓу Англија и Италија почна во 21 часот, а британскиот репрезентативец Лук Шо го постигна најбрзиот гол во историјата на финалето на европските првенства. Во втората минута тој ја затресе мрежата на Италија, после само 117 секунди, со што репрезентацијата на Англија ја поведе предноста.

Шо го сруши рекордот стар 57 години, кој досега го држеше шпанскиот репрезентативец Чус Переда против Русија, кој даде гол во петтата минута на финалето на ЕП во 1964 година.

Би можело да ве интересира

Саутгејт: Англија треба да го освои Светското првенство за да го заборави неуспехот во финалето на Еуро 2020

А1он

Шкотски весник предлага Манчини да биде прогласен за почесен граѓанин на земјата

Ана Ололовска

Донарума за последниот пенал во финалето: Не славев затоа што не знаев дека победивме

Ана Ололовска

ВИДЕО: Хаос во Лондон по финалето на ЕУРО, повредени 19 полицајци, уапсени 49 лица

ВИДЕО: Италијанците го донесоа европскиот пехар во Рим

Катерина Павлова-Николовска

Италија нов европски шампион во фудбал

Мери Јордановска