ВИДЕО: Хаос во Лондон по финалето на ЕУРО, повредени 19 полицајци, уапсени 49 лица

Од:

По поразот на Англија од Италија (1:1, 2:3 на пенали) синоќа во финалето на Европското фудбалско првенство, во Лондон, англиските навивачи направија хаос низ градот, нападнаа Италијанци кои беа дојдени за натреварот и се пресметаа со полицијата.

Епилогот од немирите е 19 повредени полицајци и 49 уапсени лица различни дела.

Инциденти и неколку повредени на „Вембли“ имаше и пред почетокот на натпреварот кога поголема група без билети го проби првиот „филтер“ и се проби кон влезовите на стадионот, но таму интервенираше полицијата и другите редари па ситуацијата се стави под контрола.

Би можело да ве интересира

Саутгејт: Англија треба да го освои Светското првенство за да го заборави неуспехот во финалето на Еуро 2020

А1он

Шкотски весник предлага Манчини да биде прогласен за почесен граѓанин на земјата

Ана Ололовска

Донарума за последниот пенал во финалето: Не славев затоа што не знаев дека победивме

Ана Ололовска

ВИДЕО: Италијанците го донесоа европскиот пехар во Рим

Катерина Павлова-Николовска

Италија нов европски шампион во фудбал

Мери Јордановска

ВИДЕО: Англија го даде најбрзиот гол во историјата на финалето, пред почетокот на натпреварот масовна тепачка пред Вембли

Мери Јордановска