ВИДЕО: „Грми“ во соблекувалната, „црвено-жолтите“ ја слават историската победа против Германија

Од:

Еуфорично расположение владее вечерва во соблекувалната на македонската фудбалска репрезентација на стадионот во Дуисбург, откако „црвено-жолтите“ ја остварија веројатно најголемата победа во историјата на нашиот национален тим, совладувајќи ја фаворизираната Германија со 1:2 во квалификациите за Светското првенство.

Нашите фудбалери стигнаа до историската победа со головите на Пандев и Елмас во последните минути од двете полувремиња, а иницијативата на Германците во текот на целиот натпревар се покажа како недоволна.

Македонија сега со шест бода е на второто место од групата Ј од квалификациите за Светското првенство во Катар, пред Германија, а зад Ерменија, која има девет бода од првите три средби.

Би можело да ве интересира

Македонската репрезентација напредуваше три места на рангирањето на ФИФА

Жарко Настоски

Фудбалерките на Македонија и Косово месецов двапати ќе ги одмерат силите во Скопје

Жарко Настоски

Германија 20 години беше без пораз во мундијалските квалификации, пред да налета на Македонија

Жарко Настоски

Ангеловски: Радувај се Македонијо и слави ги овие херои!

Жарко Настоски

ВИДЕО: Сензационална победа на Македонија во Дуизбург, големата Германија на колена!

Жарко Настоски

ВИДЕО: Македонија води на полувреме против Германија во Дуизбург, Пандев стрелец во судиското продолжение

Жарко Настоски