(ВИДЕО) Голманот колабира пред мечот на гигантите, телевизискиот пренос прекинат

Од:

Познатиот голман Шака Хислоп (54) се онесвести за време на преносот на натпреварот помеѓу Милан и Реал Мадрид. Хислоп беше интервјуиран на американската телевизија ESPN и зборуваше пред пријателскиот натпревар одигран во Пасадена, а во еден момент почна да губи рамнотежа и само падна на тревата.

Водителот до него се обиде да го зграби, но не можеше да го задржи, а ESPN многу брзо потоа го смени кадарот и ги загрижи фановите. Натпреварот започна според планираното и тоа беше донекаде добар знак за навивачите, но телевизијата долго време не се огласуваше за целиот настан. Кога на полувремето дознале дека се е во ред, било потврдено дека Шака Хислоп бил пренесен во болница и бил свесен.

„Мојот пријател Шака не е тука како што можете да видите, но имаме добри вести: тој е свесен и зборува“, изјави репортерот на ESPN и додаде дека славниот голман му рекол дека се чувствува засрамен од целиот инцидент, и дека и се извинил на целата публика бидејќи тоа се случило. Исто така, не е познато од што се онесвестил и се уште се чека дијагноза.

Шака Хислоп е поранешен голман на Ридинг, Њукасл Јунајтед, Вест Хем, Портсмут и Далас, а интересно е што иако е роден во Лондон, настапуваше за репрезентацијата на Тринидад и Тобаго од каде што е. Што се однесува до самиот натпревар, каде што требаше да биде коментатор, Реал Мадрид го совлада Милан со 3:2 по големиот пресврт во вториот дел. „Росонерите“ водеа со 2:0 со головите на Томори и Ромеро, а во продолжение двојниот стрелец Валверде и Винисиус го режираа пресвртот.

Би можело да ве интересира

Дани Алвеш е осуден на 4,5 години затвор

Предраг Петровиќ

„Телеграф“: ФИФА планира да воведе и син картон како форма на казна

Чеферин за пријателскиот натпревар Русија – Србија: Само Англичаните негодуваат

Винисиус заминува доколку Реал потпише со Мбапе

Предраг Петровиќ

Реал реши да го „казни“ Мбапе, му дава 100 милиони евра помалку од пред две години

Млад фудбалер го промени спортот и за 40 дена заработи неверојатни 8 милиони евра

Предраг Петровиќ