(ВИДЕО) Чудо во Катар: Саудиска Арабија ја шокираше Аргентина

Од:

Аргентина важи за еден од најголемите фаворити за титулата на СП во Катар, но тоа најверојатно не го признаваат фудбалерите на Саудиска Арабија. Направија вистинско чудо совладувајќи ги Аргентинците на стадионот „Лусаил“ со 1:2 за прво големо чудо на Мундијалот.

Во првиот дел ништо не навестуваше ваков развој на настаните. Лионел Меси од пенал постигна гол во десеттата минута, а до крајот на првото полувреме Аргентинците постигнаа уште три гола, но сите не беа признати поради офсајди. Еднаш Меси и двапати Лаутаро Мартинез погодија, но головите не беа признати.

Чудото се случи на почетокот на второто полувреме. Ал Шехри во 48.минута постигна гол за израмнување, а пет минути подоцна Ал Давсари постигна прекрасен гол за пресврт и 1:2.

Аргентина не успеа да излезе од шокот, се обидуваше да израмни до крајот, но Саудијците фанатично се бранеа и се одбранија.

Би можело да ве интересира

„Бомбоњера“ заминува во историјата

Предраг Петровиќ

Меси спие со трофејот од СП

(ВИДЕО) Избегната трагедија: Меси ќе настрадаше само што пристигна во Буенос Аирес

Катерина Ѓуровски

(ВИДЕО) Светските прваци ја донесоа титулата во Аргентина: Спектакулрен пречек во Буенос Аирес

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Хрватска немоќна, Меси и Аргентина ќе се борат за титулата

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Аргентинските навивачи со тенк на улица го чекаат натпреварот со Хрватска