ВИДЕО: АТП претстави нов екипен турнир

Од:

Aсоцијацијата на тениски професионалци (АТП) и „Тенис Австралија“ официјално го објавија создавањето на нов екипен турнир, кој од 2020 година ќе го означува почетокот на машката тениска сезона.

dobivaj vesti na viber

Турнирот се нарекува „АТП Куп“ и ќе вклучува 24 земји кои ќе се борат за трофејот во период од 10 дена. Домаќини на турнирот, во кој учесниците ќе бидат поделени во шест групи од по четири репрезентации, ќе бидат три австралиски градови. Вкупно 8 репрезентации ќе продолжат во следната рунда, а секој дуел ќе вклучува два меча – еден во сингл и еден во двојки.

На „АТП Куп“, исто така, ќе се добиваат бодови за светската ранглиста, при што шампионите ќе освојуваат 750 поени. Наградниот фонд на турнирот е 15 милиони долари.

АТП имаше слично натпреварување, кое се нарекуваше „АТП Светско екипно првенство“, помеѓу 1987 и 2002, и се одржуваше во Дизелдорф.

Светскиот рекет број 1, Новак Ѓоковиќ учествуваше на презентацијата на „АТП Купот“ и ја изрази својата поддршка за новиот турнир. Поддршка на новиот турнир дадоа и други големи тениски ѕвезди, вклучувајќи го и Роџер Федерер.

Би можело да ве интересира

АТП го казни Вимблдон поради руските и белоруските тенисери

Предраг Петровиќ

Зверев: Мило ми е што АТП започна истрага за обвинувањата против мене, подолго време барав да го сторат тоа

Ана Ололовска

Ѓоковиќ ја почна 318. недела на врвот на АТП листата

Ана Ололовска

Ѓоковиќ го урна рекордот на Федерер

Катерина Павлова-Николовска

Ѓоковиќ идниот месец ќе го урне рекордот на Федерер и ќе стане тенисер со најмногу недели на врвот

Жарко Настоски

Федерер: Јас сум единствениот кој мисли дека е време АТП и ВТА да се обединат

А1он