„Вардар“ го совлада „Рајн Некар“ во Лигата на шампионите

„Вардар“ на домашен терен со 29:27 го совлада „Рајн Некар Левен“ во рамки на четвртото коло од Лигата на шампионите.

Во првите 15-тина минути од натпреварот имаше релативно израмнета контрола на теренот во која се играше гол за гол. „Рајн Некар“ ги искористи грешките на вардаровите ракометари и до крајот на првото полувреме воспостави минимална предност, а на паузата резултатот беше 12:15.

Во почетокот на второто полувреме „Вардар“ израми и успеа да поведе и притоа го постави гостинскиот тим во позиција да ја намалува резултатската негатива.

„Црвено-црните“ успеваа да ја одржуваат минимална предност од два до три гола, која ја задржаа до крајот на натпреварот и реализираа победа од 29:27.

Голманот Дејан Милосављев имаше одличен настап, особено во второто полувреме со седум одбрани, а заедно со четирите од првото полувреме реализираше вкупно 11 интервенции.

Тимур Дибиров со осум погодоци беше најефикасен и еден од најзаслужните за победата.

„Вардар“ во следното коло му гостува на „Кјелце“.

Во Вардар во Велес најдено тело на мртов маж

Пронајден машки труп во водите на Вардар, утврден идентитетот

ЦУК: Камион на патот Зелениково – Таор ја проби оградата на мост на Вардар, нема жртви

(ВИДЕО) Змија на кејот на Вардар во Скопје: Топлото време ги раздвижи змиите

Фудбалерите на Вардар останаа без плата, Комитите собираат пари: Цобе сите не изневери

Ждрепка на Лигата на шампионите: Извлечени спектакуларни двојки во четвртфиналето и полуфиналето