Ждрепка на Лигата на шампионите: Извлечени спектакуларни двојки во четвртфиналето и полуфиналето

Од:

Топките беа безмилосни за некои фаворити во ждрепката за четвртфиналето на Лигата на шампионите. Во четврт-финалето ќе се сретнат Манчестер Сити и Баерн, а во полуфиналето победникот ќе ги одмери силите со Реал или Челзи!

Италијанските клубови, од кои повеќето останаа во натпреварувањето, практично ќе се борат меѓу себе за финале заедно со Бенфика која е во тој дел од ждрепката.

Првите четвртфинални натпревари во Лигата на шампионите ќе се играат на 11 и 12 април, а реваншите на 18 и 19 истиот месец.

Полуфиналните натпревари се закажани за 9 и 10 и 16 и 17 мај истиот месец.

Двојки од четвртфиналето на Лигата на шампионите:

Реал Мадрид – Челзи
Бенфика – Интер
Манчестер Сити – Баерн
Милан – Наполи

Полуфинални двојки од Лигата на шампионите:

Милан/Наполи – Бенфика/Интер
Реал Мадрид/Челзи – Манчестер Сити/Баерн

Само во Серија А има дури три претставници во четврт-финалето, Премиер лигата само два, а шпанската Ла Лига ја претставува само бранителот на титулата Реал.

Потсетуваме, големото финале ќе се одигра најдоцна, во Истанбул на 10 јуни.

Би можело да ве интересира

Нема „бегање“ од судбината – Барса повторно „налета“ на Баерн во ЛШ, во нивната група и Интер!

Горан Наумовски

Последно коло од групната фаза во Лигата на шампиони

А1он

Таткото на Аке почина непосредно по неговиот гол првенец во Лигата на шампиони

А1он

Тухел: Многу кандидати за титулата во Лигата на шампиони

А1он

Чеферин: Не би ми пречело ако Реал, Барселона и Јувентус ја напуштат Лигата на шампионите

А1он

Одреден составот на групите во Лигата на шампиони

А1он