Последно коло од групната фаза во Лигата на шампиони

Од:

Пред завршните 90 минути од натпреварите во групната фаза на фудбалската Лига на шампиони, 11 клубови обезбедија пласман во осминафиналето, а за преостанатите пет места во конкуренција се 11 екипи.

Распоред на натпреварите од шестото коло:

Вторник – 7 декември

Група А: ПСЖ – Клуб Бриж, Лајпциг – Манчестер сити

Табела: Манчестер сити 12, ПСЖ 8, Лајпциг 4, Клуб Бриж 4.

Група Б: Порто – Атлетико Мадрид, Милан – Ливерпул

Табела: Ливерпул 15, Порто 5, Милан 4, Атлетико Мадрид 4.

Група Ц: Ајакс – Спортинг, Борусија (Д) – Бешикташ

Табела: Ајакс 15, Спортинг 9, Борусија (Д) 6, Бешикташ 0.

Група Д: Реал Мадрид – Интер, Шахтјор – Шериф

Табела: Реал Мадрид 12, Интер 10, Шериф 6, Шахтјор 1.

Среда – 8 декември

Група Е: Баерн – Барселона, Бенфика – Динамо Киев

Табела: Баерн 15, Барселона 7, Бенфика 5, Динамо Киев 1.

Група Ф: Аталанта – Виљареал, Манчестер јунајтед – Јанг Бојс

Табела: Манчестер јунајтед 10, Виљареал 7, Аталанта 6, Јанг Бојс 4.

Група Г: Салцбург – Севиља, Волфсбург – Лил

Табела: Лил 8. Салцбург 7, Севиља 6, Волфсбург 5.

Група Х: Зенит – Челзи, Јувентус – Малме

Табела: Челзи 12, Јувентус 12. Зенит 4. Малме 1.

Би можело да ве интересира

Прв трофеј за Манчестер сити во Лигата на шампионите

Ана Ололовска

ВИДЕО: Пожар во Истанбул пред финалето на Лигата на шампионите, густ чад над стадионот

Ана Ололовска

Ждрепка на Лигата на шампионите: Извлечени спектакуларни двојки во четвртфиналето и полуфиналето

Горан Наумовски

Нема „бегање“ од судбината – Барса повторно „налета“ на Баерн во ЛШ, во нивната група и Интер!

Горан Наумовски

Левандовски: Ние сме најголемите фаворити во ЛШ

А1он

Виљареал ја совлада Аталанта за осминафинале во ЛШ

Ана Ололовска